Hipnoterapi Seansları

Hipnoterapi, psikoterapinin hipnoz altında yapılmasıdır. Tabi ki bu basit tanım biraz daha açılmaya muhtaçtır. Hipnoz ve psikoterapi olarak iki bileşen söz konusudur. Hem hipnoz hem de psikoterapi ülkemizde yeni yeni yaygınlaşan uygulama alanlarıdır. Ve ikisinin birleşimi çok daha az bilinen bir konudur.
Uzun yıllar “hipnoz” sadece ülkemizde değil dünya da temkinle karşılanmış bir alan olmuştur. Sanırım bunda durumun adlandırılması büyük bir tol oynamıştır. Hypnos (Hipnoz), Yunan mitolojisinde “uyku tanrısı” olarak bilinmektedir ve daha da önemlisi Thanatos (Ölüm) tanrısı da kardeşidir. Sadece bu isimlendirme bile yeteri kadar korku verici olmuştur. Ama artık bilmekteyiz ki hipnozun uykuyla bir alakası yoktur.
Psikoterapi de ülkemiz için kısmen yani sayılabilecek bir alandır. En basit anlamıyla ruhsal sorunların bir uzman eşliğiyle çözüme kavuşturulması olarak tanımlanabilir. Terapide upkortikal bir eti süreci yaratılarak kişinin ruhsal sağlığına kavuşması amaçlanmaktadır.
Ancak son uygulamalar göstermiştir ki psikoterapide hipnozun kullanılması danışanın ruh sağlığına çok daha hızlı kavuşmasını sağlamaktadır. Artık dünyada modern Hipnoterapide direk telkin yöntemleri çoktan terkedilmiştir. Kullanılan bu yeni tekniklerle çözümlere çok daha hızlı ve kalıcı bir şekilde ulaşılabilmektedir. Ülkemizde ise bu teknikler çok az bilinmekte ve yeni yeni uygulanmaya başlamıştır.

Seanslar genelde şu adımlar ile gerçekleştiriliyorlar:

• Terapist ve hasta seansın hedeflerini tanımlıyorlar
• Hasta çeşitli teknikler ile rahatlatılıyor
• Hasta kelimeler ve görseller ile etkileşime giriyor
• Hasta kritik düşünceleri bırakıyor
• Hasta önerilere açık hale geliyor
• Hasta tekrar normal haline geliyor
• Hasta ve terapist deneyim üzerine konuşuyorlar

Hipnoterapi insanların önerilere ve tartışmaya daha açık olmasını sağlar. Bu açıdan belirli durumların tedavisinde oldukça etkilidir. Fobiler, korkular, endişeler, uyku bozukluğu, depresyon ve stres gibi durumların tedavisinde hipnoterapi etkili bir yöntem olma özelliğini taşır. Bununla birlikte hipnoterapi baş ağrısı tedavisinde ve kötü alışkanlıklardan kurtulma tedavilerinde kullanılabilir. Aynı zamanda bunalımda olan ve kontrolü kendi başına sağlayamayan kişiler hipnoterapi ile tedaviden fayda görebilirler.

Comments are closed.